Bezpiecznie.pl


1. Dbaj o bezpieczeństwo swoich znajomych. Nigdy nie podawaj poufnych informacji osobom poznanym w sieci bez uzasadnienia - nie wiadomo do czego mogą im posłuzyć.

2. Upewnij się komu ufasz. Nie jesteś pewien czy osoba która opowiada o sobie tyle dobrych naprawdę taka jest. Twoja naiwność może zostać wykorzystana, a Ty możesz mieć przez to kłopoty.

3. Wymyśl dobry NICK. Nie powinno mieć w sobie Twojego nazwiska, a czy podawać datę urodzenia powinieneś samemu zadecydować. Najlepiej użyć przekształcenia swojego imienia, czy pseudonimu.

4. Informuj o swoich kłopotach. Jeżeli wpadłeś w jakieś terapaty związane z internetem, koniecznie porozmawiaj o nich z rodzicami.

5. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w sieci - może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

6. Wymyśl dobre hasło. Powinno być one takie, którego nikt nie odgadnie, nawet osoba która Cię bardzo dobrze zna. Dobrym rozwiązaniem jest używanie dużych i małych liter - utrudni to jego złamanie. Idealnym rozwiązaniem jest użycie generatorów haseł - hasła tworzone przez nie są tak skomplikowane, że praktycznie nie do złamania.

7. Zabezpiecz komputer - używaj antywirusów i firewall'i oraz dbaj o ich aktualizacje.

8. Nie otwieraj podejrzanych plików (głównie od nieznajomych), ponieważ mogą one zawierać niebezpieczne aplikacje (np. wirusy i trojany).

9. Szanuj prawa autorskie: jeżeli chcesz opublikować, rozpowszechniać, bądź edytować jakieś dzieła, musisz dowiedzieć się jaką licencją są objęte, a następnie stosować się do jej ustaleń. Ich twórcy, mogliby mieć uzasadnione pretensje.

1. Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z Internetem. Jego otoczenie może mieć złe podejście do sieci, a jeżeli pociecha wpoi sobie te zasady, może trudno mu się zmienić i nauczyć prawidłowego korzystania z zasobów internetu.

2. Informuj o niebezpieczeństwach kontaktów z osobami poznanymi w sieci.

3. Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych. Może to doprawdzić do niebezpiecznych sytuacji.

4. Wytłumacz dziecku, że nie wszytskie informcje zamieszczone w sieci są prawdziwe. Naucz je sprawdzania ich rzetelności. Pomogą w tym np. źródła książkowe.

5. Bądź wyrozumiały dla swoich pociech. Zdaża się, że dzieci trafiają na strony przeznaczone wyłącznie dla dorosłych, a potem boja się do tego przyznać. Ważne jest, aby dziecko Ci ufało i mówiło o takich zajściach.

6. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści. Jeżeli znajdziesz taką treść, zgłoś ją na policję lub do współpracującego z nią punktu kontaktowego - www.dyzurnet.pl

7. Kontroluj jak twoje dziecko korzysta z Internetu. Sprawdzaj się jakie strony ogląda, z kim rozmawia i jakie ma ogólne podeście do sieci, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Copyright © 2010 bezpiecznie.pl
Poprawny HTML
Projekt i wykonanie: Kamil Golec